Jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce bez wątpienia jest Kraków. Jest to miasto, które posiada ogromne walory turystyczne, ale również bogatą ofertę edukacyjną oraz szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że tak wielu młodych ludzi decyduje się na przeprowadzkę do tego miasta, po to aby się ustatkować oraz rozwinąć karierę zawodową. Jest to również miasto, w którym starsi ludzie mogą zaznać spokoju oraz nacieszyć wzrok wieloma atrakcjami turystycznymi. W Krakowie znajduje się bowiem m.in. Wawel, który każdy powinien odwiedzić, choć raz w swoim życiu. Kraków podzielony jest na osiemnaście dzielnic, które oznaczone są cyframi rzymskimi oraz nazwami. Jedną z najbardziej popularnych oraz największych dzielnic Krakowa są Dębniki. W tym artykule dowiesz się czym charakteryzuje się dzielnica Dębniki oraz dlaczego tak wiele osób decyduje się na zamieszkanie w tym miejscu.

Dębniki na mapie Krakowa

Dębniki to dzielnica, która położona jest na południu Wisły. Rzeka, z którą Dębniki graniczą oddziela dzielnicę od dzielnicy Zwierzyniec oraz od krakowskiego Starego Miasta. Dębniki położone są nieopodal ścisłego centrum Krakowa, co czyni tę okolicę niezwykle atrakcyjną, zarówno dla potencjalnych mieszkańców, jak również dla inwestorów i deweloperów. Dębniki od zachodu i południa wyznaczają granicę miasta. Dzielnica ta może pochwalić się powierzchnią, która wynosi nieco ponad 46 km2, co czyni Dębniki drugą pod względem wielkości dzielnicą w Krakowie.

Zobacz także: Mieszkania na Zakrzówku w Krakowie.
W Dębnikach można wyróżnić siedem głównych osiedli, z czego zdecydowanie największą popularnością cieszy się Osiedle Europejskie. Jest ono rozwijane nieustannie od ponad 20 lat. Znajduje się tutaj mnóstwo 5-kondygnacyjnych budynków na zamkniętych osiedlach. Osiedle Europejskie jest bardzo dobrze skomunikowane, ponieważ znajduje się na nim pętla autobusowo-tramwajowa. Na uwagę zasługuje również osiedle Mochnaniec, które charakteryzuje się obecnością dużej ilości domków jednorodzinnych. Jest to idealne miejsce dla osób, które chcą uniknąć zgiełku miasta, a jednocześnie być blisko centrum.
Większość osiedli w dzielnicy Dębniki powstaje od lat 2000, co oznacza, że są to stosunkowo nowe inwestycje. Dzielnica ta posiada opinie nowoczesnej oraz dostosowanej do potrzeb mieszkańców.

mieszkania Zakrzówek
mieszkania Zakrzówek

Dla kogo przeznaczona jest dzielnica Dębniki?

Dębniki to bardzo cicha i spokojna okolica, w której zdecydowanie najliczniejszą grupę mieszkańców stanowią rodziny z dziećmi. Wpływ na to ma doskonała lokalizacja blisko centrum oraz bogata oferta edukacyjna. W Dębnikach znajduje się bowiem wiele szkół podstawowych, a także przedszkoli, żłobków oraz wyższych uczelni. Dębniki uznaje się powszechnie za okolicę niezwykle bezpieczną, co potwierdzają ankiety przeprowadzane wśród mieszkańców. Wynika z nich, że jedynie 15% mieszkańców uważa, że dzielnica mogłaby być bardziej bezpieczna. Oznacza to, że pozostali mieszkańcy czują się w pełni bezpiecznie i komfortowo mieszkając w tej dzielnicy. Podobne wnioski można wyciągnąć, biorąc pod uwagę statystyki policyjne. Wynika z nich, że ilość czynów zabronionych popełnianych przez mieszkańców wynosi jedynie 3,1 w przeliczeniu na 1000 osób. Jest to wynik, który naprawdę może wzbudzać podziw i świadczyć o wysokim bezpieczeństwie tej okolicy. Dębniki są zatem doskonałym miejscem przede wszystkim dla młodych osób, które pragną się ustatkować, założyć rodzinę oraz rozwinąć karierę zawodową.
W Dębnikach znajduje się również wielu studentów. Stanowią oni nieco ponad 15% wszystkich mieszkańców. Niewątpliwie wpływ na to ma lokalizacja blisko centrum oraz duża ilość atrakcji. Każdy, kto prowadzi dość aktywne życie rozrywkowe powinien znaleźć w Dębnikach coś dla siebie. Bogata oferta edukacyjna również jest czynnikiem, który wpływa na popularność tej dzielnicy wśród studentów.
Ostatnią, najmniej liczną grupą mieszkańców są emeryci i renciści. Nie oznacza to jednak, że starsi ludzie nie są w stanie znaleźć w tej okolicy niczego dla siebie. Dębniki charakteryzują się dużą ilością atrakcji turystycznych, a także bogatą ofertą medyczną. Znajduje się tutaj wiele prywatnych oraz państwowych placówek, które oferują usługi z zakresu ochrony zdrowia. Ponadto w Dębnikach znajduje się wiele lokali mieszkaniowych, z udogodnieniami dla starszych osób.

Jak mieszka się w Dębnikach?

Dzielnica Dębniki cieszy się ogromną popularnością w Krakowie. Jest to druga, największa dzielnica w tym mieście, która charakteryzuje się doskonałą lokalizacją, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz dużą ilością atrakcji turystycznych. W Dębnikach można znaleźć również wiele klubów, restauracji oraz innych, ciekawych miejsc, w których można spędzić wolny czas. Dębniki mają również bogatą ofertę edukacyjną, ponieważ znajduje się tutaj wiele żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych, a także uczelni wyższych. Wielu mieszkańców tej dzielnicy określa Dębniki jako dzielnicę samowystarczalną, ze względu na to, że znajduje się tutaj wszystko, czego potrzeba do codziennego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *