Nie ma co ukrywać – niewiele osób w Polsce posiada tak dobrą sytuacją finansową, by móc pozwolić sobie na zakup mieszkania bez konieczności wiązania się z bankiem trzydziestoletnim kredytem. Młodzi ludzie często stają więc przed dylematem – wynająć mieszkanie czy zaciągać kredyt na jego zakup? Jakie rozwiązanie wydaje się lepsze?

Zakup mieszkania – za i przeciw

Kupno mieszkania jest o tyle wygodnym rozwiązaniem, że daje świadomość posiadania własnego kąta „na stałe”. Zazwyczaj jednak oznacza to również konieczność zaciągnięcia kredytu, nierzadko w wysokości swojej maksymalnej zdolności kredytowej. Trzeba też pamiętać, że mieszkanie przechodzi na własność kredytobiorcy dopiero w momencie całkowitej spłaty zobowiązania – czyli często dopiero po kilkunastu latach, a nawet po dłuższym czasie.

Zakup mieszkania może wydawać się o tyle rozsądnym rozwiązaniem, że inwestycja w nieruchomości wydaje się być bardzo bezpieczną. Wartość lokali od lat systematycznie wzrasta, można więc przewidywać, że w razie konieczności można będzie uzyskać ze sprzedaży całkiem pokaźną kwotę. Czy tak jednak będzie na pewno? Zmieniający się rynek nigdy nie daje pewności, wszystko jest jedynie zabawą w przewidywanie przyszłości.

A może wynajem mieszkania?

W obliczu tych wszystkich powyższym argumentów, może warto zastanowić się nad wynajmem mieszkania. Na pewno jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że nie wymaga wieloletniego wiązania się z bankiem, a w razie trudności finansowych zawsze można rozwiązać obecną umowę wynajmu i poszukać tańszego lokum o niższym standardzie.

Warto też pamiętać o tym, że w wynajmowanym mieszkaniu nie ma potrzeby kłopotać się o ewentualne większe usterki – ich usuwanie leży w gestii wynajmującego. Zaletą jest także większa mobilność – w przypadku wynajmu nie ma problemu ze zmianą miejsca zamieszkania, której konieczność czasem podyktowana jest uzyskaniem lepszej pracy w innej miejscowości lub podobnymi okolicznościami.

Podsumowując, każdy musi we własnym zakresie podjąć decyzję, czy w tym momencie życia, na którym właśnie się znajduje, bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie wynajem czy zakup mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *