Nie ma co ukrywać – niewiele osób w Polsce posiada tak dobrą sytuacją finansową, by móc pozwolić sobie na zakup mieszkania bez konieczności wiązania się z bankiem trzydziestoletnim kredytem. Młodzi ludzie często stają więc przed dylematem – wynająć mieszkanie czy zaciągać kredyt na jego zakup? Jakie rozwiązanie wydaje się lepsze?

Zakup mieszkania – za i przeciw

Kupno mieszkania jest o tyle wygodnym rozwiązaniem, że daje świadomość posiadania własnego kąta „na stałe”. Zazwyczaj jednak oznacza to również konieczność zaciągnięcia kredytu, nierzadko w wysokości swojej maksymalnej zdolności kredytowej. Trzeba też pamiętać, że mieszkanie przechodzi na własność kredytobiorcy dopiero w momencie całkowitej spłaty zobowiązania – czyli często dopiero po kilkunastu latach, a nawet po dłuższym czasie.

Zakup mieszkania może wydawać się o tyle rozsądnym rozwiązaniem, że inwestycja w nieruchomości wydaje się być bardzo bezpieczną. Wartość lokali od lat systematycznie wzrasta, można więc przewidywać, że w razie konieczności można będzie uzyskać ze sprzedaży całkiem pokaźną kwotę. Czy tak jednak będzie na pewno? Zmieniający się rynek nigdy nie daje pewności, wszystko jest jedynie zabawą w przewidywanie przyszłości.

A może wynajem mieszkania?

W obliczu tych wszystkich powyższym argumentów, może warto zastanowić się nad wynajmem mieszkania. Na pewno jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że nie wymaga wieloletniego wiązania się z bankiem, a w razie trudności finansowych zawsze można rozwiązać obecną umowę wynajmu i poszukać tańszego lokum o niższym standardzie.

Warto też pamiętać o tym, że w wynajmowanym mieszkaniu nie ma potrzeby kłopotać się o ewentualne większe usterki – ich usuwanie leży w gestii wynajmującego. Zaletą jest także większa mobilność – w przypadku wynajmu nie ma problemu ze zmianą miejsca zamieszkania, której konieczność czasem podyktowana jest uzyskaniem lepszej pracy w innej miejscowości lub podobnymi okolicznościami.

Podsumowując, każdy musi we własnym zakresie podjąć decyzję, czy w tym momencie życia, na którym właśnie się znajduje, bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie wynajem czy zakup mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *