Rynek nieruchomości w Polsce ma się całkiem dobrze. Polacy zwyczajnie gustują w posiadaniu własnego mieszkania, wolą kupić na własność niż wynajmować. Poza tym po kilku latach od założenia rodziny, bardzo wielu Polaków decyduje się na zakup większego mieszkania, stąd też duży ruch na rynku nieruchomości. W Polsce nie słabnie zainteresowanie zarówno mieszkaniami nowymi od dewelopera, jak też tymi z rynku wtórnego. Poniżej podsumowanie roku 2018 na rynku nieruchomości w Polsce.

Rynek nieruchomości 2018

2018 rok na rynku nieruchomości z pewnością był świetny. Ani deweloperzy, ani też inwestorzy w nieruchomości z rynku wtórnego, nie mogli narzekać na brak zainteresowania ze strony klientów. Ceny mieszkań szły w górę, zarówno tych nowych, jak też mieszkań z rynku wtórnego, szczególnie jeżeli były to mieszkania po lekkim liftingu (czyli remoncie). Sprzedaż wyremontowanych mieszkań z rynku wtórnego, na której można sporo zarobić, to bardzo popularny trend w Polsce. Polacy chętnie inwestują w nieruchomości, bo spory odsetek osób uważa to za bardzo bezpieczną lokatę kapitału. Ostatnie 2 lata to był również czas ogromnego boomu na kredyty hipoteczne, głównie ze względu na bogacenie się społeczeństwa oraz stosunkowo bezpieczną sytuację gospodarczą kraju. Sporo osób zdecydowało się na zakup większego mieszkania, biorąc drogi kredyt hipoteczny.

Ceny mieszkań w Polsce

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym, w największych miastach Polski, w ubiegłym roku przekraczały pewne graniczne kwoty. Miasta takie jak Warszawa, Poznań czy Wrocław, zanotowały wysoki wzrost ceny za metr kwadratowy nieruchomości. W miarę stabilnie było natomiast w Krakowie, przy czym tutaj ceny są i tak wyjątkowo wysokie. Polacy, w przeciwieństwie do mieszkańców bardzo wielu państw zachodnich, chcą mieć mieszkania na własność i są w stanie zaciągać wysokie kredyty hipoteczne na wiele lat, by móc je nabyć. Natomiast, patrząc bardziej globalnie, na światowym rynku nieruchomości w 2018 roku można było zauważyć pewien trend polegający na tym, że coraz popularniejsze stawały się dzielnice miast, które wcześniej były wyjątkowo zaniedbane. Jednym słowem rok 2018 był czasem rewitalizacji biednych i zapuszczonych dzielnic w wielu metropoliach świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *